Trenutno ste na :: Početna > Petrovo 2022. > Sinodski susreti u našoj župi

Sinodski susreti u našoj župi

2022.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Draga braćo i sestre, kako je već više puta bilo rečeno, na poticaj pape Franje upućen cijeloj Crkvi, od listopada 2021. pa do jeseni 2023. započeo je sinodski hod. Posebnost ovog sinodskog hoda jest u tome da su po prvi put vjernici svih biskupija svijeta pozvani uključiti se u ostvarenje Sinode. Više je koraka na sinodskom putu naše biskupije, a neke od njih već smo ostvarili ili ćemo ih uskoro ostvariti.
Prvi korak dogodio se u nedjelju 17. listopada 2021. kada je naš biskup mons. Bože Radoš svečanim euharistijskim slavljem u varaždinskoj katedrali otvorio sinodski hod u našoj biskupiji. Osim toga, unatrag nekoliko mjeseci svake nedjelje prije završnog misnog blagoslova u svim župama moli se molitva za uspjeh sinodskog puta.
    Prilikom blagoslova kuća, svaka obitelj dobila je letak u kojem je na jednostavan i pristupačan način objašnjeno što je zapravo sinoda i na koji način se svatko od nas može uključiti u sinodski hod. Možda je sada dobar trenutak (ponovno) posegnuti za tim letkom i malo ga detaljnije proučiti. Jednako tako, na poleđini tog letka nalazi se molitva za Sinodu koju zajednički molimo u crkvi pa bi bilo dobro povremeno ju moliti i u trenutcima osobne molitve kod kuće.
    Prošli tjedan u cijeloj našoj biskupiji održani su pripremni sastanci za župnike i župne koordinatore na kojima je Biskupijsko povjerenstvo za sinodski hod predstavilo načelni plan održavanja sinode u našim župama. Uskoro ćemo, po uputama Biskupijskog povjerenstva, formirati i mali župni tim, koji će pomoći u organizaciji sinodskih susreta u našoj župi.
Temeljna ideja je da se održe tri sinodska susreta ili savjetovanja tijekom korizmenog vremena koje nam uskoro dolazi. Prvi susret će biti molitvenog i informativnog karaktera, dok će se na druga dva susreta naglasak staviti na raspravu u manjim skupinama o zadanim sinodskim temama.
   Postoje razne okolnosti u kojima želimo čuti jedni druge; tražimo savjet, pomoć, riječ ohrabrenja, utjehe, a također smo pozvani jedni druge opomenuti, prekoriti, pozvati na obraćenje. Svi smo svjesni činjenice da jedni drugima želimo postaviti mnoga i razna pitanja, izraziti svoje želje i potrebu za sasvim običnim razgovorom, a od svega toga malo je ostvareno, često zbog toga što nemamo vremena, volje, hrabrosti… Jasno je da nam ni okolnosti koje živimo protekle dvije godine u tim našim nastojanjima nisu išle u prilog… Upravo zato ova tri sinodska susreta prilika su da sretnemo jedni druge, da promislimo o našem osobnom vjerničkom životu, ali i o našoj župi; o onome što je dobro, o onomu čega ima i s čime smo zadovoljni, ali i o onome čega nema, a bilo bi potrebno ostvariti; bilo povremeno, bilo redovito.
    Zato je poziv na sudjelovanje na sinodskim susretima upućen svima nama. Točni termini susreta bit će uskoro objavljeni. Dobro bi bilo da se oni koji će odlučiti svakako doći na jedan od susreta (ili najbolje na sva tri), jave župniku zbog lakše organizacije pojedinog susreta. Svakako, na susrete će se moći doći i bez najave.
    Hrabro i velikodušno odvojimo svoje vrijeme da Duh Sveti u nama i po nama može djelovati!